Kapverdy – africký raj na zemi

Kapverdské ostrovy ako ostrovný africký štát ležia v Atlantickom oceáne pri západnom pobreží Afriky, od ktorého sú vzdialené cca 450 km. Súostrovie pozostáva z 10 väčších a 5 menších ostrovov, z ktorých najväčší je ostrov Santiago, kde leží aj hlavné mesto Praia. Ostrovy sú sopečného pôvodu a jediná aktívna sopka sa nachádza na ostrove Fogo. Pôda na ostrovoch však často eroduje v dôsledku seizmickej aktivity.

Podnebie súostrovia je mierne z hľadiska teplôt, ktoré sa zväčša pohybujú v rozmedzí od 22 do 25°C. Vplyvom Sahary je počasie na Kapverdoch veľmi suché a počas celého roka spadne len cca 100 ml zrážok, a to zväčša v období od augusta do októbra, kedy prevláda takzvané obdobie dažďov.

Pláže na kapverdských ostrovoch ponúkajú nekonečné kilometre piesku a tyrkysovú vodu Atlantiku. Najnavštevovanejším a turistami najobľúbenejším ostrovom je Sal a jeho pláže sú považované za špičkové. Tento ostrov, na ktorom sa kedysi ťažila soľ, je známy svojim najznámejším reliktom, ktorým je jazero Salinas. V jazere sa nachádza hustá a až 26krát slanšia voda ako v mori a svojou skladbou sa podobá na vodu v Mŕtvom mori. Obľúbeným letoviskom ostrova je Santa Maria, ktorá pulzuje aj počas nočných hodín živou atmosférou.

Pokojnú atmosféru a približne 55 km krásnych pláží ponúka ďalší známy ostrov, ktorým je Boa Vista. Už z jeho názvu, ktorý v preklade znamená „krásny výhľad“ je zrejmé, že ide o najkrajší ostrov kapverdského súostrovia s možnosťou objavovania úchvatných prírodných scenérií, ktoré pohladia dušu každému dovolenkárovi. Tých zaručene poteší aj pohľad na krásnu púšť s bielym pieskom uprostred ostrova. Ostrov je skvelým miestom aj pre milovníkov potápania, jachtingu, windsurfingu a iných vodných športov. Milovníkov histórie potešia aj pamiatky ako napríklad kostol Sao Roque alebo maják Morro Negro.

Najjužnejšie položeným ostrovom Kapverd je najväčší ostrov Santiago. V minulosti mal najvýznamnejšie postavenie v oblasti obchodu s otrokmi. Centrami tohto obchodu bola pevnosť Fort Real de Sao Filipe a Cidade Velha, ktoré sú dodnes turistami často navštevované. Rovnako ako pranier, na ktorom boli otroci kedysi verejne trestaní. Okrem historických pamiatok je možné navštíviť aj botanickú záhradu Sao Jorge de Oragos s tropickou flórou. Kultúrnym centrom s bujným nočným životom je hlavné mesto Praia. Na tomto ostrove je azda najviac cítiť vplyv Afriky.

Na ostrove Sao Vicente si na svoje prídu milovníci hudby a zábavy, keďže sa tu každý rok na popolcovú stredu zvykne konať jeden z najväčších karnevalov sveta, a to v meste Mindelo. Aj po zvyšok roka zvyknú bary tohto ostrova ožívať bujarým nočným životom. Tento ostrov vďaka svojim plážam s pomerne vysokými vlnami je zvlášť obľúbeným miestom mnohých surferov.

Kapverdské ostrovy vďaka svojej pokojnej atmosfére, krásnym prírodným scenériám, príjemným počasím počas celého roka, ale aj záujmovými aktivitami, ktoré sa týkajú športového vyžitia, spoločenského života, obdivovania historických pamiatok alebo prírodných krás sú vhodným miestom pre mnohých turistov bažiacich po príjemnom oddychu.

Add a Comment