Cyprus – dovolenka

Cyprus je tretím najväčším ostrovom Stredozemného mora situovaný v jeho severovýchodnej časti. Leží južne od Turecka a na sever od pobrežia Egypta. Vyskytuje sa tiež západným smerom od  brehov Sýrie a Libanonu. Cyprus svojou polohou tvorí križovatku medzi Áziou, Európou a Afrikou.

Ostrov je rozdelený na dve časti, a to na Severný Cyprus, ktorý je tureckou časťou a grécku časť predstavuje Južný Cyprus.

Štát: Cyperská republika

Rozloha: 9 251 km2

Počet obyvateľov: 885 800

Hlavné mesto: Nikózia

Mena: euro, turecká líra

 

Reliéf ostrova je tvorený dvomi hlavnými pohoriami, ktorými sú Troodos a Keryneia. Tie od seba oddeľuje medzi nimi sa rozprestierajúca nížina Mesaoria. Na pohorí Troodos sa nachádza Olymp, najvyšší vrch Cyprusu.

Počasie na Cypre je ovplyvňované subtropickým klimatickým pásmom, vďaka čomu sa počasie na ostrove vyznačuje veľmi vysokými teplotami v letných mesiacoch, ktoré sú dlhodobého charakteru. Bežným javom je v priebehu aj niekoľkých týždňov nepretržité zaznamenávanie horúčav s teplotami vyššími ako 40 °C.

Napriek  tomu, že je Cyprus vyhľadávanou dovolenkovou destináciou s typicky prímorským nádychom vďaka svojím členitým pobrežiam a piesočnatým plážam s pozvoľným vstupom do mora, má čo ponúknuť aj po mytologickej a historickej stránke a taktiež vo svojej ponuke nezaostáva ani z hľadiska prírodných krás.

Cyprus sa v mnohých prameňoch označuje aj ako Afroditin ostrov. Tak ako mytológia vraví, zrodila sa tu z morskej peny samotná bohyňa krásy, Afrodita. Miesta jej zrodu, nazývané ako Afroditine skaly, sú obľúbeným cieľom výletov mnohých turistov napriek tomu, že kamenistá pláž je neustále lemovaná rozbúrenou vodou.

Historická stránka ostrova je veľmi pestrá, pred vyše 3 000 rokmi sa tu objavila Mykénska civilizácia, po ktorej sa na ostrove usadili Gréci. Na Cypre sa dodnes nachádza desať starobylých kostolov, ktoré sú chránené organizáciou UNESCO.

Turisti okrem oddychu na pláži radi zavítajú na kamennú pevnosť, ktorá je zachovalá v centre mesta Limassol situovaného na juhu ostrova. Pevnosť je tiež známa pod názvom Limassolský hrad, o ktorom sa hovorí, že sa tu kráľ Richard Levie srdce oženil s Berengáriou Navarrskou. Vo vnútri je tiež možné navštíviť zachovalé stredoveké múzeum.

Odporúčaným tipom na výlet nepochybne patria hrobky kráľov pri meste Pafos, tvorené jaskyňami a katakombami, kde boli pochované telá bohatých mešťanov. Neďaleko sa vyskytuje archeologický areál Mozaiky, kde sa dajú skutočne obdivovať obrazce vytvorené množstvom drobných kamienkov s vysokou kultúrnou hodnotu, staroveké divadlo, pevnosť a priľahlý maják.

Ďalším turisticky atraktívnym miestom pre cestovateľov je archeologická lokalita Kourion neďaleko Limassolu. Tvorí ho zemetrasením zničené mesto, ktoré v minulosti vybudovali obyvatelia Peloponézu. Na kultúrne vystúpenia tu slúži amfiteáter, ktorý sa zachoval vo veľmi dobrom stave.

Cyprus tak svojím prírodným aj historickým bohatstvom dokáže ulahodiť každému turistovi, ktorý sa rozhodne nebude nudiť počas dovolenkových dní strávených na tomto ostrove.

Add a Comment