Kréta – dovolenka na dosah

Kréta je najväčším a najjužnejšie položeným gréckym ostrovom nachádzajúcim sa v Stredozemnom mori. Oddeľuje Egejské more na jej severnej strane od Líbyjského mora na juhu.

Ostrov sa tiahne od východu na západ a jeho povrch je prevažne hornatého charakteru. Údajne sa tu nachádza najdlhšia roklina v Európe a viac než 3 000 jaskýň.

Kréta oplýva krásnymi plážami, ktoré získali od EÚ označenie modrou vlajkou, čo znamená, že sú ekologickými a zdravými rezortmi. Najviac krétskych piesočných pláží sa nachádza na severe ostrova, kde je klesanie do mora pozvoľnejšie ako na juhu a pláže sa môžu chváliť čistou morskou vodou. Na Kréte je možné nájsť aj pláž s ružovým pieskom Elafonissi, najkrajšiu palmovú pláž Vai, pláž s čiernym pieskom Matala a mnohé ďalšie.

Kréta patrí k najslnečnejším ostrovom v Stredozemnom mori. Vďaka subtropickému charakteru podnebia sa môže tešiť dlhým, teplým a suchým letným mesiacom.

Ostrov Kréta je odjakživa považovaný za kolísku európskej civilizácie. Podľa histórie bolo centrum Minojskej civilizácie práve na Kréte. Mytológia vraví, že tento ostrov bol tiež miestom zrodu najvyššieho gréckeho boha – Dia. Vďaka tomu, že Kréta oplýva množstvom pamiatok staroveku, antiky, byzancie a stredoveku, je tak poznávanie prírodných krás ostrova možné spojiť aj s poznávaním jeho histórie.

Add a Comment