Kuba – raj pre potápačov

Štát: Kubánska republika

Rozloha: 110 922 km2

Počet obyvateľov: 11 236 790

Hlavné mesto: Havana

Mena: kubánske peso a peso convertible

Kuba je najväčším ostrovom súostrovia Veľké Antily ležiaceho v Karibskom mori, na juhovýchodnej strane Mexického zálivu. Povrch ostrova je nížinatého charakteru. Pohorie Sierra Maestra s najvyšším vrchom ostrova sa tiahne popri juhovýchodnom pobreží. Štát Kuba je okrem hlavného ostrova tvorený tisíckami malých ostrovčekov.

Kuba svojou polohou spadá do tropického pásma, kde sa celoročný priemer teplôt pohybuje okolo 25 °C. Počasie ovplyvňujú pasáty a obdobia s výdatným dažďom sa vyskytujú prevažne v máji, októbri a novembri, pričom na jeseň sa zvyknú ostrovom prehnať aj hurikány.

Kuba, ktorá disponuje mnohými ostrovčekmi v jej okolí, je svojím podmorským svetom rajom pre potápačov. V okolí ostrova sa ponúkajú na obdiv koralové formácie tvoriace podmorské pohoria a steny, ktorými je charakteristická oblasť Montaňa. Neďaleko ostrova Cayo Rosario sa rozprestiera bludisko koralových kaňonov Laberinto. Najrozsiahlejšou morskou rezerváciou je Jardines de la Reina, ktorý pozostáva z viac ako 600 koralových ostrovov. Najväčšou raritou podmorského sveta Kuby je existencia čierneho koralu, ktorý je možné obdivovať v niektorých lokalitách, ako napríklad La Cana, Five Seas, Cueva del Pulpo alebo Cabeza de la Cubera, ktoré patria k najkrajším oblastiam.

Na území Kuby sa nachádza veľké množstvo národných parkov, ktoré zaberajú približne 5% územia a sú domovom mnohých endemických druhov rastlín či živočíchov. Najznámejšími parkmi Kuby sú Národný park El Younque a Národný park Alexandra Humboldta, ktorým pretekajú najväčšie ostrovné toky v Karibiku.

Množstvo turistov sa nechá zlákať krásami najstarších a najpôsobivejších pobrežných útesov a schodovitými terasami tvorenými z vápenca, ktoré sa nachádzajú v Národnom parku Desembarco del Granma, kde sú taktiež vyvinuté mnohé ekosystémy.

Návštevníci Kuby sa môžu prísť pokochať najzachovalejšími pevnosťami, baštami a skladmi streliva, ktorými sa pýši hrad San Pedro de la Roca, v minulosti slúžiaci k ochrane dôležitého prístavu Santiago.

Žiadny návštevník by si nemal nechať ujsť ani búrlivým životom žijúce hlavné mesto Havana a taktiež pirátsky ostrov Isla de la Juventud, známy ako Ostrov mládeže, ktorý je obľúbeným turistickým cieľom s množstvom krásnych pláží.

Krištofom Kolumbusom objavená Kuba ostane turistom a cestovateľom vrytá nielen vôňou kubánskeho tabaku, príchuťou kubánskeho rumu a mojita, kreolskými tanečnicami salsy, ale taktiež jedinečným prírodným a historickým bohatstvom, ktoré krajina v sebe ukrýva.

 

Add a Comment