Malta – stredomorská exotika

Štát: Malta, Maltská republika

Rozloha: 316 km2

Počet obyvateľov: 425 384

Hlavné mesto: Valletta

Mena: euro

Maltské súostrovie pozostáva z piatich ostrovov ležiacich v Stredozemnom mori, pričom obývané sú tri, a to: Malta, Gozo a Comino. Nachádza sa necelých 100 km južne od talianskej Sicílie a 300 km východne od Tuniska.

Klíma na Malte je typicky stredomorská. Zimy tu bývajú mierné a vlhké, kedy zvyknú prichádzať aj prudké lejaky. Na rozdiel od zimy sú letá horúce a suché s minimálnym úhrnom zrážok a teplotami okolo 30°C.

Napriek tomu, že je povrch Malty zväčša prevažne kamenistý, nachádzajú sa tu aj príjemné piesočnaté pláže. Najobľúbenejšou piesočnou plážou je Golden Bay, ktorá lemuje západné pobrežie Malty a je možné tu prevádzkovať vodné športy. Za najkrajšiu pláž súostrovia je považovaná Blue Lagoon na ostrove Comino. Napriek tomu, že leží na útesoch, jej azúrové a nehlboké vody sú vystlané jemným pieskom. Najväčšia piesočná pláž sa nachádza na severozápade Malty a je známa pod názvom Mellieha. V dôsledku kamenistého povrchu súostrovia a neľahkého prístupu k piesčitým plážam sú tie dostupné žiaľ zväčša obsadené turistami. Množstvo pláží je však prispôsobených na kúpanie aj na kamenistom povrchu s upraveným vstupom do mora. Na druhej strane však Malta ponúka mnoho krásnych výhľadov z morských útesov.

História Malty sa píše už takmer 7 000 rokov a na jej tvorbe sa podpísali mnohé národy a vládcovia, keďže počas vekov bola ovládaná Feničanmi, Kartágom, Rímom, Byzantskou ríšou a Spojeným kráľovstvom. Vďaka tomu je súostrovie bohaté na zachované historické pamiatky. Niektoré z nich sa nachádzajú aj na zozname Kultúrneho dedičstva UNESCO, ako napríklad celé hlavné mesto Valletta, ktoré bolo vybudovaná rytiermi Johanitmi, ktorí ochránili Maltu pred tureckými vojskami. Vybudované opevnenia si môžu turisti prezerať do dnešných čias. V meste je možné navštíviť aj Národné vojnové múzeum (The National War Museum) a tiež aj Prezidentský palác (Grand Master´s Palace). Do kultúrneho dedičstva sú taktiež zaradené megalitické chrámy na Malte aj na ostrove Gozu a Hypogeum v Hal Saflieni, ktoré predstavuje trojpodlažný podzemný posvätný priestor pozostávajúci z labyrintu podzemných chodieb, komôr a sál vytesaných do skaly.

Mnoho historických pamiatok je zachovaných z čias arabského obsadenia ostrova, napríklad hradby mesta Mdina boli postavené Arabmi. Na súostroví sa nachádza množstvo ďalších stavieb, drobnejších pevností, palácov a strážnych veží, ktoré majú nespochybniteľný historický význam Malty.

Z hľadiska zábavy a turistického ruchu je veľmi obľúbená časť Silema a Saint Julians, kde môžu návštevníci tráviť čas nakupovaním alebo zábavou s miestnymi obyvateľmi. Vo štvrti Paceville sa nachádza množstvo denne otvorených barov, podnikov a diskoték. Zo Silemy sa dá z prístavu plaviť loďou na blízke ostrovy Gozo, Comino a tiež aj na Sicíliu, čo zvykne byť obľúbenou atrakciou pre turistov.

Malta, napriek tomu, že je jedným z najhustejšie osídlených ostrovných krajín, je vhodným miestom a obľúbenou destináciou na oddych pre mnohých dovolenkárov, ktorí majú na nej stále čo objavovať, či už z hľadiska prírodnej alebo historickej sféry, pričom nezaostávajú ani relaxačné aktivity v rámci športového a kultúrneho vyžitia.

Add a Comment