Maroko – africké dobrodružstvo

Štát: Marocké kráľovstvo

Rozloha: 446 550 km2

Počet obyvateľov: 31 478 000

Hlavné mesto: Rabat

Mena: marocký dirham

Maroko je štát, ktorého územie je situované na severozápadnom brehu Afriky. Pobrežie je lemované z najväčšej časti Atlantickým oceánom, ktorý je podstatným aspektom ovplyvňujúcim počasie Maroka. Na severe prechádza pobrežie za Gibraltárskym prielivom pod vplyv Stredozemného mora.

Podnebie krajiny je ovplyvnené Atlantickým oceánom, Saharou a pohorím Atlas, ktorý sa tiahne od juhozápadu až k severozápadu zeme a rozdeľuje podnebie na kontinentálne a tropické až subtropické. Na severozápad od Atlasu je podnebie mierne ovplyvňované Stredozemným morom s daždivými zimami a horúcimi suchými letami. Na území Atlasu prevláda vysokohorské podnebie s teplotnými rozdielmi a na juhu a juhovýchode prevláda suché púštne kontinentálne podnebie s horúcimi letnými dňami.

Takmer žiadny turista si v tejto krajine nenechá ujsť hlavné mesto Maroka, Rabat, ktoré je zároveň sídlom kráľa a vlády. Je to opevnené prístavné mesto, v ktorom je možné obdivovať zachovalé maurské pamiatky a množstvo prezentovaných umeleckých remesiel.

Nezabudnuteľným miestom pre cestujúcich je najväčší prístav Severnej Afriky Casablanca so svetovým významom. Mesto sa môže pochváliť treťou najväčšou náboženskou stavbou na svete, a to mešitou Hassana II., ktorá vyniká krásnou architektúrou.

Vo vnútrozemí sa v meste Marrákeš ponúkajú na obdiv zachovalé pamiatky a turistické zaujímavosti, ako napríklad Palác Bahia, námestie s akrobatmi, klaunmi, hudobníkmi a zaklínačmi hadov  Djemaa El Fna, Saadske hrobky a mnohé ďalšie.

Pozornosť si rozhodne zaslúžia aj turistami dosiaľ nie veľmi prebádané Vodopády Uzúd vo vzdialenosti takmer 170 km na severozápad od Marrákešu v pohorí Atlasu, kde sa dajú pozorovať divoké zvieratá a takmer nedotknutá príroda.

Pre milovníkov histórie je ako stvorené Archeologické nálezisko Volubillis so zachovalými pozostatkami bývalej Rímskej ríše, pre ktorú sa toto mesto stalo základňou. Istú dobu slúžilo aj ako hlavné mesto dynastie Idris.

Maroko, ako rozmanitá krajina, si získava pozornosť stále väčšieho počtu turistov vďaka mnohým zaujímavým atrakciám, ktoré je schopná ponúknuť. Či už cestovateľov priláka svojimi prírodnými krásami, geografickými zaujímavosťami alebo historickými pamiatkami, určite si návštevníci odnesú nezabudnuteľné zážitky spojené s príjemným pocitom z pobytu.

Add a Comment