Rhodos – dostupná exotika

Grécky ostrov Rhodos leží vo východnej časti Egejského mora v bezprostrednej blízkosti pobrežia Turecka, od ktorého ho oddeľuje len 10 km široký prieliv.

Na Rhodose prakticky celý rok prevláda teplé počasie. V lete sa šplhajú teploty pravidelne nad 30°C, a to najmä v období od mája do októbra. V zimných mesiacoch sa teploty na ostrove pohybujú v rozmedzí miernych 10 až 16°C. Zrážok na ostrove je zaznamenaných minimum, najmä v letných mesiacoch, keď tu v podstate takmer vôbec neprší. Rhodos sa tak pýši až 300 slnečnými dňami do roka.

Pláže tiahnuce sa okolo celého ostrova poskytujú turistom nespočetné množstvo možností  pre rekreáciu a oddych. Rhodos oplýva predovšetkým slnečnými piesočnatými plážami, kamienkové sa vyskytujú len miestami, rovnako ako skalnaté útesy, ktorých je na ostrove naozaj len veľmi málo.

Milovníkov windsurfingu nadchnú vlnami a silnejším vetrom najmä západné pláže ostrova. Juhovýchod Rhodosu ponúka podmienky vhodnejšie na pokojné kúpanie. Za najlepšiu rodoskú pláž je považovaná Afandou, ktorá je ocenená aj modrou vlajkou.

Obrovským lákadlom pre turistov je 5 km dlhé Údolie motýľov v severnej časti ostrova. V júli a auguste sa stáva domovom tisícok motýľov, ktoré toto miesto vyhľadávajú za účelom párenia. Návštevníkom je sprístupnený cca 1 km dlhý úsek, ktorým vedie náučný chodník.

Pre každého cestovateľa na Rhodose je snáď neodmysliteľným cieľom ich výletu návšteva zachovalej antickej Akropoly pri mestečku Lindos.

Legenda vraví, že ostrov Rhodos bol darovaný od Dia bohovi slnka, Héliovi, ktorý obdaril tento ostrov svojím slnečným jasom. Na jeho počesť stál v dávnych rokoch na Rhodose v prístave Mandraki 32 metrov vysoká socha boha Hélia zhotovená z bronzu, ktorá mala vítať lode vchádzajúce do prístavu. Svojou pompéznosťou sa maják stal jedným zo siedmich divov sveta. Napriek tomu, že v dnešných časoch už maják nestojí, mnohí návštevníci si prístav prichádzajú obhliadnuť. Na jeho pôvodných miestach dnes stoja stĺpy s laňou a jeleňom.

Rhodos svojou polohou patrí ku ostrovom Dodekanéskeho súostrovia. Je obklopený mnohými ďalšími, poväčšine drobnými ostrovmi, na ktoré sa bežne konajú výletné plavby loďou, pričom každý z nich má svoj vlastný charakteristický nádych. Napríklad ostrov Patmos je známy pre pútnikov z mnohých kútov sveta, na ostrove Nisyros sa týči aktívna sopka, na ostrove Tilos sú magnetom pre turistov v paleontologickom múzeu vystavené fosílie slonov, ktoré boli nájdené v jaskyni Charkadio a na strove Chalki je možné obdivovať opustené Staré mesto a rytiersky hrad.

Turisti bažiaci po oddychu na pláži, prírode a po vyžití sa v spoznávaní antickej a stredovekej histórie si z dovolenky na Rhodose určite prinesú nezabudnuteľné letné zážitky.

Add a Comment