Sicília – ostrov zážitkov

SICÍLIA

Štát: Taliansko, autonómny región Sicília

Rozloha: 25 706 km2

Počet obyvateľov: 4 994 830

Hlavné mesto: Palermo

Mena: euro

Sicília je najväčším ostrovom Stredozemného mora a spolu s ďalšími drobnými ostrovmi v jej blízkosti vytvárajú autonómnu oblasť Talianska. Leží na južnom okraji Apeninského polostrova, od ktorého je oddelená Messinskou úžinou. Sicíliu obmývajú až tri moria. Z juhozápadu lemuje breh ostrova Stredozemné more, na severe Tyrrhenské a z východnej strany Iónske more.

Vďaka svojej polohe na ostrove prevláda subtropické podnebie, ktoré sa prejavuje počas roka suchými, slnečnými a horúcimi letami a miernymi a zväčša daždivými zimami.

Povrch ostrova je hornatý a seizmicky vysoko aktívny. Na jeho východnom pobreží sa nachádza najvyššia aktívna sopka Európy, Etna (3 323 m). Z prevažnej väčšiny je povrch ostrova tvorený pohoriami, ktoré sú pokračovaním kontinentálnych Apenín. Nížiny tvoria len 14% ostrova a ležia pozdĺž pobrežia.

Pobrežia Sicílie ponúkajú mnoho príležitostí na vychutnávanie si oddychu na pláži pri mori. Najkrajšie pláže s krásnou vodou si turisti môžu vychutnať napríklad na drobnom ostrovčeku Isola Bella, na Kyklopských ostrovoch neďaleko mestečka Acitrezza, kde sú pláže prevažne kamenistého charakteru, takže býva nevyhnutná obuv do vody. Sicília však disponuje mnohými piesčitými plážami, ako napríklad krásna pláž v tesnej blízkosti malebného jachtového prístavu Marina di Portorosa, ktorá patrí k najvyhľadávanejším destináciám. Neďaleké mestečko Furnari, v ktorom bol v minulosti postavený hrad, si dodnes zachovalo svoju pôvodnú tvár a romantický nádych.

Unikátnym magnetom na ostrove je pre turistov prítomnosť sopky, na ktorú je možné vykonávať výstupy pomocou lanovej dráhy, špeciálne upravenými mikrobusmi a nakoniec na bezpečnú vzdialenosť ku kráterom s horskými vodcami. Počas výstupu je možné kochať sa meniacimi sa scenériami nížin, horských pásem až po mesačnú krajinu s lávovými poliami.

Sopečnou činnosťou vznikol aj ostrovček Stromboli tvorený podmorskou sopkou nesúcou rovnaký názov.

Medzi najlepšie prístavy celého Talianska patria sicílske Syrakúzy, ktoré boli Archimedovým rodiskom a miestom pôsobenia dramatika Aischyla. Sú gréckeho pôvodu a pýšia sa najvýznamnejšou dórskou pamiatkou na Sicílii, a to Apolónovým chrámom a archeologickým múzeom Palo Orsi. Je tu tiež možné nájsť jaskyne s antickým oltárom a archeologický areál.

Ďalšie známe dórske chrámy, ktoré rozhodne stoja za návštevu sa nachádzajú v meste Agrigento. Návštevníci tu nájdu Jupiterov, Héraklov, Condordiin chrám a chrám bohyne Juno. Nemenej zaujímavým je aj kostol Chiesa del Purgarotio.

Priam nevyhnutnosťou každého dovolenkára je návšteva hlavného mesta ostrova, Palerma, ktoré bolo založené Feničanmi. Na obdiv sa tu ponúka zmes islamských, normandských, barokových a antických stavieb, na ktorých je vidno miešanie sa orientálnych a európskych vplyvov, ako napríklad katedrála Panny Márie, sklenenými mozaikami zdobená Cappela Palatina z 12. storočia, normandsko-gotický kostol Martorana, barokové kostoly San Giuseppe a Santa Caterina a normandský kostol San Giovanni degli Eremiti. Obľúbeným miestom návštev je aj archeologické múzeum a tiež trh Vuccorio.

Dalo by sa povedať, že celý ostrov je posiaty historickými pamiatkami zaradenými do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tie sú v spojení s krásami prírodnej bujnej vegetácie, s omamnými vôňami citrusových a pomarančových hájov, majestátnymi horskými hrebeňmi, tyrkysovým morom a romantickými plážami unikátnou kombináciou pre prežitie úžasnej dovolenky pre každého turistu.

Add a Comment