SriLanka – čaj,… dovolenka

Štát: Srílanská demokratická socialistická republika

Rozloha: 65 610 km2

Počet obyvateľov: 600 000

Hlavné mesto: Colombo

Mena: Srílanská Rupia

Srí Lanka je štát rozprestierajúci sa na ostrove Cejlón, ktorý leží v Indickom oceáne na juhu od Indie. Podnebie ostrova je tropické, pričom priemerná teplota sa kolíše okolo 27 °C. Na návštevu sú najvhodnejšími obdobiami vo vnútrozemí a na západnom a južnom pobreží mesiace od decembra do marca a na východnom pobreží od mája do septembra, kedy je zaznamenaný najmenší úhrn zrážok.

Povrch ostrova zaberajú zväčša nížiny popri pobreží. Vo vnútrozemnej časti sa prevyšujú do pohorí, ktoré dosahujú nadmorskú výšku až 2 500 m. Na ostrove sa rozprestierajú rozsiahle čajové plantáže, ktoré ostrov preslávili svojím svetoznámym čajom.

Srí Lanka má vďaka tomu, že je ostrovným štátom, množstvo pláží. Mnoho z nich však nie je vhodných na kúpanie. Medzi západnými a južnými plážami je vcelku veľký rozdiel. Západné, ktoré sú zväčša tvorené tmavším pieskom sú širšie a hĺbka sa rýchlo zvažuje. Vlny však nie sú veľké a dá sa tu lepšie plávať. Na juhu je situácia komplikovanejšia vďaka odumretým zvyškom koralov nachádzajúcich sa v oblasti pobrežia a prudkým a veľmi silným vlnám od oceánu, napriek tomu že vstup do mora je plynulejší v porovnaní so západnými plážami. Za návštevu rozhodne stojí pláž Unawatuna s najtyrkysovejšou vodou Srí Lanky. Za najkrajšiu sa považuje pláž Mirissa, kde je možné pozorovanie korytnačiek a sú tu aj veľmi dobré podmienky pre pozorovanie veľrýb.

Počas dovolenky na Srí Lanke rozhodne stojí za návštevu národný park Yala s rozlohou 1260 km2 v južnej časti ostrova. So sprievodcami na džípoch je možné vo voľnej prírode obdivovať rôznorodé druhy zvierat vrátane slonov, krokodílov, pávov a tým šťastnejším návštevníkom sa podarí uzrieť aj plachých leopardov.

Odporúčaným dobrodružstvom je zdolanie niekoľko tisícok schodov na posvätnú Adamovu horu. Výstupy sa konajú už večer, keďže zvyknú trvať aj pár hodín. Po asi 5 000 schodoch je možné si vyčkať radu na posvätnú stopu, ktorá podľa povesti patrí Budhovi. Po rannom východe slnka si návštevníci konečne môžu vychutnať posvätný trojuholníkový tieň, ktorý býva aj spolu s nemálo náročnou cestou skvelým zážitkom.

Obľúbenou turistickou atrakciou je Leví palác, ktorý sa rozprestiera pri historickom meste Sigiriya na svahoch Levej skaly. Na vrchole sa týči horný palác, na terase uprostred skaly je preslávená Levia brána so zrkadlovou stenou, ktorú tvorí mnoho zachovalých fresiek. Na úpätí skaly sa nachádza dolný palác, ktorý chránia hradby a priekopy. Taktiež je tu možné obdivovať zvyšky záhrad.

Významnou archeologickou lokalitou je historické posvätné mesto Anuradhapura, ktoré bolo kedysi hlavným mestom. Keďže bolo v minulosti významným centrom politického a náboženského života, je tu množstvo zachovalých budhistických kláštorov a pozostatkov starovekých budov. Na tomto mieste rastie aj posvätný figovník zasadený princeznou Sangamittou, zakladateľkou rádu budhistických mníšok.

Medzi kultúrne dedičstvá Srí Lanky taktiež patrí jaskynný chrám Dambulla alebo Zlatý chrám, ktorý je azda jeden z najrozsiahlejších a najviac zachovaných jaskynných chrámov na ostrove. Návštevníci v ňom môžu obdivovať množstvo nástenných malieb spolu s početnými budhistickými a hinduistickými sochami. Od roku 1991 tento chrám figuruje v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Za povšimnutia hodnú zaujímavosť, ktorá priťahuje pozornosť turistov je Chrám Budhovho zubu, kde je táto posvätná relikvia uložená. Chrám je vyhľadávaným pútnickým miestom a nachádza sa v meste Kandy vo vnútrozemí Srí Lanky.

Srí Lanka je v posledných rokoch čím ďalej tým väčším exotickým turistickým lákadlom vo sfére dovoleniek, keďže ponúka nielen možnosti oddychu na pláži a v rezortoch, ale aj  každého dobrodružstva chtivého návštevníka uspokojí svojou bohatou škálou kultúrnych, náboženských, historických, ale aj prírodných možností vyžitia.

 

Add a Comment