Zanzibar – Safari pre odvážnych

Štát: Zanzibar, región Tanzánie

Rozloha: 2 461 km2

Počet obyvateľov: 1 303 569

Hlavné mesto: Zanzibar

Mena: Tanzánijský šiling

Zanzibar je spoločný názov pre ostrov Zanzibar (svahilsky Unguja), na severe od neho ležiaci ostrov Pemba a pre takmer ďalších 50 ostrovčekov ležiacich v ich blízkosti. Spoločne vytvárajú autonómnu oblasť, ktorá patrí ku kontinentálnej Tanzánii. Zanzibar leží v Indickom oceáne v 40 km blízkosti afrického východného pobrežia, 6 stupňov pod rovníkom.

Svojou polohou voči rovníku prevláda na Zanzibare tropické počasie s teplotami, ktoré sa celý rok kolíšu v priemere okolo 29°C.  V období apríla až mája však pretrváva na ostrove obdobie dažďov, čo znamená, že najväčší úhrn zrážok je zaznamenaný práve v týchto mesiacoch. Najsuchšími sú mesiace od júna až do októbra. Obľúbeným turistickým obdobím sú však aj mesiace od decembra do marca, kedy sa priemerná teplota šplhá až nad 30°C.

Zanzibarské pokojné biele pláže sú hotovým rajom pre turistov bažiacich po pravom oddychu. Ostrov lemuje viac ako 25 pláží so zlatým pieskom , ktoré obmývajú vlny Indického oceánu a sú od seba oddelené malými tradičnými rybárskymi dedinkami. Na severnom pobreží ostrova si turisti môžu prehliadnuť aj remeselníkov pri výrobe plachetníc arabského typu. Pobrežie Zanzibaru je prevažne z jeho východnej strany chránené koralovými útesmi, pohľadom na ktoré sa môžu kochať milovníci potápania a šnorchlovania. Pri výraznejších odlivoch časti koralov vystupujú dokonca až nad hladinu a dajú sa obdivovať aj bez potápania. Zanzibarské pláže a aj hotely zvyknú strážiť Masajovia, ktorí tu pôsobia ako autority.

Život domorodcov na ostrove sa nesie v pokojnom duchu. Miestni obyvatelia vyznávajúci predovšetkým islamské náboženstvo žijú jednoduchým životom a riadia sa svojím typickým heslom: Hakuna Matata, čo v preklade znamená „žiaden problém“, ktoré sa nesie celým ostrovom. Možno aj vďaka tomu je tu zaznamenaná len veľmi nízka kriminalita.

Obyvatelia žijúci na pobreží začínajú svoj deň veľmi skoro a venujú sa rybolovu, iní sa vydávajú na odlivom odhalené pláže a zbierajú naplavené riasy, hľadajú kôrovce alebo upratujú pred hotelmi. V bežných ostrovných dedinkách, kým idú deti do školy, ich rodičia začínajú prácu na poli alebo otvárajú svoje obchodíky. Na Zanzibare sa kladie veľký dôraz na vzdelanie, a preto má každá väčšia dedina svoju školu, vo väčších mestách nájdete dokonca aj vysoké školy, ktoré sú na ostrove dohromady tri. Dôležitý význam má najmä výučba cudzích jazykov.

Povaha domorodcov je veľmi priateľská a spoločenská, radi sa rozprávajú a zoznamujú, nie sú však násilnícki. Omnoho trúfalejšie sú však deti, ktoré od turistov zväčša pýtajú cukríky a iné drobnosti. Pri komunikácii je výhrou ovládanie svahilského jazyka, väčšina miestnych však bez väčších problémov ovláda aj základy taliančiny a angličtiny, s ktorou nie je problém sa takmer všade dorozumieť.

Zanzibar si vďaka pestovaniu mnohých druhov korenín vyslúžil názov „Ostrov korenia“. Na jeho území sa rozprestierajú plantáže a špecializované farmy, na ktorých sa pestujú koreniny, ktoré my poznáme už len v sušenej forme. Zanzibar je typický vôňou klinčeka, muškátového orieška, kurkumy, škorice a vanilky. Podstatnú časť produkcie predstavuje aj pestovanie ovocia, z ktorého je pre ostrov typické mango, ananásy, banány, maracuja a taktiež neodmysliteľné kokosové orechy. Najväčším prekvapením turistov býva takzvaný chlebovník, ktorý sa do našich oblastí však nedostáva. Všetky typické druhy ovocia a korenín je možné spoznávať na farmách, kde sa dajú ochutnať a tiež aj priamo zakúpiť.

Mnoho endemických druhov fauny a flóry môžu turisti spozorovať počas exkurzie do Národného parku Jozani, ktorý je situovaný na juhovýchod od hlavného mesta. Táto džungľa je popretkávaná turistickými cestami, po ktorých sa môžu návštevníci vydať spolu so skúsenými sprievodcami. Najväčším lákadlom rezervácie je opica guaréza červená, ktorá nežije nikde inde na svete a je možné si ju obhliadnuť naozaj veľmi z blízka. Okrem tohto druhu opice tu našiel domov aj makak čierny. V nižších vrstvách lesa sa pohybuje hmyz a iné drobné živočíchy a pri šťastí turisti natrafia aj na malé divé no plaché prasiatka. Veľmi výnimočným je stretnutie so zanzibarským leopardom, ktorý sa však ľuďom zväčša vyhýba. Súčasťou parku je aj mangrovníkový les, ktorý spolu s ostatnými drevinami afrického pôvodu dodáva celej rezervácii exotický nádych.

Takmer žiadny turista na Zanzibare si nenechá ujsť návštevu mesta Stone Town, v ktorom je možné navštíviť starú portugalskú pevnosť, najvyššiu zanzibarskú stavbu, a to sultánov Palác zázrakov, dom Freddieho Mercuryho , anglikánsky kostol postavený na území niekdajšieho trhoviska, pamätník obetiam obchodu s otrokmi, dvere a portály arabského pôvodu, katedrálu sv. Jozefa a mnohé životom pulzujúce trhoviská.

Veľkým magnetom pre dovolenkujúcich je návšteva ostrova, na ktorom žijú seychelské korytnačky, ktoré sem boli prinesené počas 19. storočia. Okrem krásneho koralového útesu sa tu nachádza aj sultánom postavená väznica, ktorá slúžila pre neposlušných a búriacich sa otrokov.

Dedinka Kizimkazi na juhu ostrova láka turistov svojou mešitou z 12. storočia a v podstatnej miere tiež organizovaním výletných plavieb loďou na otvorené more s cieľom pozorovania delfínov. Výlety na malých motorových člnoch sa venujú aktívnemu vyhľadávaniu delfínov, pričom v prípade ich väčšieho výskytu je možné za nimi aj skočiť do vody.

Obľúbené je taktiež aj organizované takzvané Blue Safari, pri ktorom sa motorovou plachetnicou dá plaviť medzi ostrovmi a ostrovčekmi s belavými plážami a krištáľovo čistou vodou vhodnou na potápanie sa ku koralovým útesom.

Nezriedka sa konajú zo Zanzibaru výlety do kontinentálnej Tanzánie. Najväčším lákadlom je tu neďaleký a v zemi najnavštevovanejší Národný park Serengeti nachádzajúci sa na severe Tanzánie.  Je charakteristický nevídanou koncentráciou rôznych druhov divokých zvierat, ktoré sú známe pravidelnou migráciou v gigantických rozmeroch. Každý rok tadiaľto prejdú vyše 2 milióny zvierat, ktorých stáda sa tiahnu aj v 40 km dĺžke a nad nimi sa vznáša cez 500 druhov vtákov. Pre oko diváka je toto veľkolepé divadlo nezabudnuteľným zážitkom, ktoré nikde inde na planéte nie je možné vidieť. Najvýznamnejšími obdobiami v parku sú mesiace od decembra do júla, kedy prebieha migrácia väčšiny zvierat a mesiace od júna do októbra, ktoré predstavujú čas najväčšej aktivity veľkých šeliem.

Návštevníci sa môžu pokochať krásami prírody niekoľkými spôsobmi, ktoré ponúka správa parku. Tými je napríklad absolvovanie:

  • safari s džípom so šoférom, ktorý počas jazdy ponúka aj odborný výklad,
  • balónové safari, kde sa pomocou horkovzdušného balónu turisti vznášajú nad Serengeti a vychutnávajú si park z vtáčej perspektívy,
  • pešie safari so skúseným sprievodcom.

K týmto zážitkom je možné pridružiť aj spoznávanie tradičných umení domorodcov. Návštevníci tejto rezervácie, ktorí bývajú svedkami pohľadu na jazierka plné hrochov a medzi nimi plávajúcich krokodílov na rieke Grumeti, pozostatkov pravekých ľudí a ich nástrojov v Olduvaiskej rokline, migrujúcej zvery v centrálnej časti Seronera a na šíre africkej planiny z kopca Naabi sa zhodujú v tom, že objavovanie týchto končín planéty je nepochybne nesmiernym a vzrušujúcim zážitkom.

Taktiež sú v obľube výlety vysokohorského charakteru na neďaleký najvyšší vrchol Afriky – na Kilimandžáro. Niekoľkodenná turistika piatimi vegetačnými pásmami čarokrásnej prírody a turistov strhne neopakovateľnými a jedinečnými výhľadmi.

Skutočnosť, že Zanzibar oplýva mnohými krásami exotického nádychu, jedinečnou faunou a flórou, úchvatnými plážami, možnosťami športového vyžitia, pokojnými miestami na oddych, ale aj dobrodružnými expedíciami z neho robí destináciu, na ktorej sa každý dovolenkujúci nemá možnosť nudiť, ale vychutnať si bohatstvo tunajšej kultúry a prírodných krás naozaj dosýta.

Add a Comment